Abacosun logo
0
>
>
aparaty, kosmetyki, trendy

Autoklaw kosmetyczny - na co zwracać uwagę przy zakupie?

image

Zakładając swój własny salon, oferujący klientom zabiegi i mający na celu zadbać o ich wygląd, jak i ciało, w pewnym momencie pojawia się pytanie: autoklaw medyczny - na co zwrócić uwagę przy zakupie? Czym tak właściwie jest to urządzenie, jakie pełni ono funkcje oraz jakimi cechami powinno się ono wyróżniać? O tym wszystkim opowiemy w poniższym tekście. 

Co to jest autoklaw kosmetyczny? 

Obecnie autoklaw medyczny stanowi podstawowe wyposażenie salonów kosmetycznych. Wymóg ten nie tylko traktowany jest jako dobra praktyka, ale i egzekwowany jest przez sanepid. Nie warto zatem odwlekać jego zakupu.

Autoklaw medyczny to urządzenie, które obecnie na rynku dostępne jest w wielu modelach. Służy ono do sterylizacji regularnie używanych przyborów oraz narzędzi. Mowa tu między innymi o frezach, nożyczkach, czy też pęsetach. Odpowiednie dbanie o nie pozwala zapewnić klientowi bezpieczeństwo i dba o wysoki standard lokalu, co zawsze jest zauważalne. Autoklaw to stosunkowo niewielkie urządzenie. Przyglądając się mu w pierwszej kolejności zauważa się hermetycznie zamykany zbiornik, w którym zachodzą wszystkie niezbędne procesy fizyczne. 

image

Jak działa autoklaw? 

Zanim odpowiemy na to, jaki autoklaw kosmetyczny wybrać, w pierwszej kolejności wytłumaczymy jak działa to urządzenie. Jak już wspomnieliśmy, wyposażone jest ono w specjalny zbiornik, w którym:

 • wytwarzane jest określone ciśnienie, a także temperatura,
 • czynny udział w sterylizacji bierze para wodna. 

Metoda ta, parowo-ciśnieniowa, powszechnie używana jest za najskuteczniejszy sposób wyjałowienia sprzętu. Nie powinno więc nikogo dziwić, że większość oferowanych współcześnie autoklawów medycznych ją wykorzystuje. 

Dezynfekcja a sterylizacja - różnice 

Mówiąc o autoklawach należy również wspomnieć o dezynfekcji a także sterylizacji. Oba te procesy mają za zadanie zniszczyć drobnoustroje, jednak ich efekty działania znacznie różnią się od siebie. Przede wszystkim:

 • dezynfekcja - może ona być chemiczna, termiczna, jak i chemiczno-termiczna. Dzięki niej skutecznie można zniszczyć drobnoustroje wegetatywne, jednak bez ich przetrwalników,
 • sterylizacja - w jej przypadku dochodzi do zniszczenia zarówno drobnoustrojów wegetatywnych, jak i ich przetrwalników. Tak jak w przypadku dezynfekcji, tak i tutaj dostępnych jest kilka metod. Do najpopularniejszych zalicza się: użycie pary wodnej, suchego powietrza, promieniowania, czy też nadciśnienia w połączeniu z parą wodną. 
image

Autoklaw - jaki wybrać? 

Znając już podstawy można przejść do tego, na co zwrócić uwagę przy zakupie autoklawu medycznego. Właścicieli salonów powinni zainteresować się:

 • klasą autoklawu - na rynku urządzenia te dzielą się na trzy klasy, a mianowicie na B, S oraz N, przy czym N uznawana jest za najbardziej podstawową, a B za najskuteczniejszą, która poradzi sobie nawet z narzędziami o nieregularnych kształtach, czy też porowatej powierzchni,
 • ilością dostępnych w urządzeniu programów oraz czasem, który wiąże się z procesem kompletnej sterylizacji,
 • skutecznością autoklawu kosmetycznego, która poparta powinna być stosownymi certyfikatami.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, jak wybrać autoklaw medyczny, gdyż ten powinien być dostosowany do potrzeb konkretnego salonu. Rozglądając się z właściwym modelem dla siebie warto jest jednak zwrócić uwagę na to, czy urządzenie to:

 • jest powiązane z drukarką, czy też posiada opcję zapisywania dokumentacji na pendrive - jest to niezwykle istotna kwestia, gdyż salony kosmetyczne zobowiązane są do tego, by prowadzić dokumentację z przeprowadzonych procesów sterylizacji
 • pod względem rozmiaru zmieści się na niewielkiej przestrzeni,
 • pracuje głośno, czy też cicho,
 • jest intuicyjne i proste w obsłudze. 

Jak widać jest wiele kwestii, na które należ zwrócić uwagę, chcąc wyposażyć swój salon w to urządzenie. Jako hurtownia ze sprzętem kosmetycznym oferujemy wysokiej jakości autoklawy, które posiadają niezbędne certyfikaty. Zachęcamy również do zapoznania się z ich specyfikacjami - ich możliwości z pewnością pozytywnie zaskoczą niejedną osobę. 
 

Zaloguj się

Wprowadź swój adres e-mail:

Nie masz jeszcze konta? Nie martw się.

Możesz je utworzyć w kolejnych krokach.

Witaj

Wprowadź swóje hasło:

Dołącz do nas