Abacosun logo
0
>
>
aparaty, kosmetyki, trendy

Kriolipoliza – co to za zabieg?

image

Kriolipoliza – co to za zabieg?

Kriolipoliza, zwana również zamrażaniem tkanki tłuszczowej, to nieinwazyjna metoda modelowania sylwetki, która polega na miejscowym zamrażaniu tłuszczu przy użyciu niskiej temperatury. Podczas zabiegu, do ciała przykładany jest specjalny aplikator, wykorzystujący technologię chłodzenia, który sprawia, że tkanka tłuszczowa jest chłodzona do temperatury poniżej zera. W efekcie tego zabiegu komórki tłuszczowe ulegają zniszczeniu. Kriolipoliza jest bezpieczną metodą modelowania sylwetki, a efekty zabiegu są trwałe, o ile pacjent utrzymuje zdrowy styl życia.

Na czym polega zabieg Kriolipolizy?

Kriolipoliza jest jednym z najnowszych i najbardziej skutecznych zabiegów redukujących tkankę tłuszczową. Jest to metoda nieinwazyjna, bezbolesna i bezpieczna, która opiera się na zamrażaniu komórek tłuszczowych w celu ich degradacji.

Kriolipoliza działa poprzez stosowanie niskiej temperatury, która jest dostarczana do wybranej partii ciała za pomocą specjalnego aplikatora. Niska temperatura (zwykle około -4 do +5 stopni Celsjusza) powoduje, że komórki tłuszczowe w tej okolicy są zamrażane i stopniowo degradują się w ciągu kilku tygodni. Zabieg ten nie uszkadza tkanek otaczających, ponieważ komórki tłuszczowe są bardziej podatne na zamrażanie niż pozostałe komórki organizmu.

Zabieg trwa zazwyczaj od 35 do 60 minut i najczęściej stosuje się go w obszarach takich jak brzuch, boczki, uda, ramiona, podbródek i plecy. Po zabiegu można natychmiast powrócić do normalnych czynności, a okres rekonwalescencji jest minimalny.

Rodzaje kriolipolizy

W zależności od potrzeb i oczekiwań pacjentów, można wyróżnić kilka rodzajów kriolipolizy:

  • kriolipoliza z aplikatorami stosowanymi na ciało – zabieg, który jest wykonany przy użyciu specjalnego urządzenia, które chłodzi wybrane obszary ciała.
  • kriolipoliza manualna – doskonale sprawdza się zwłaszcza w rejonie twarzy, gdzie znajdują się liczne, małe mięśnie, które trudno jest stymulować przy wykorzystaniu innych metod.
  • krioterapia wykorzystująca sondę – w czasie krioterapii wprowadza się sondę do tkanek obok dokuczającego nerwu. Ten rodzaj zabiegu ma przede wszystkim na celu uśmierzenie bólu i jest stosowany np. w rehabilitacji oraz w leczeniu niektórych typów nowotworów i w dermatologii.
  • kriolipoliza ujędrniająca biust – czyli ochłodzenie tkanki tłuszczowej w celu ujędrniania skóry i podniesienia biustu.

Dla kogo jest kriolipoliza?

Kriolipoliza jest polecana przede wszystkim dla osób, które mają nadmiar tkanki tłuszczowej na brzuchu, udach, pośladkach, ramionach, plecach lub w okolicach talii, których nie można pozbyć się za pomocą diety czy regularnej aktywności fizycznej.

Kiedy zabieg kriolipolizy jest wskazany

Zabieg ten jest skierowany do osób z prawidłową wagą lub niewielką nadwagą, którzy pragną poprawić kształt swojej sylwetki oraz pozbyć się uporczywych fałdek tłuszczu.

Kiedy zabieg kriolipolizy jest niewskazany

Aby ustalić, czy pacjent może poddać się zabiegowi kriolipolizy, należy udać się na poprzedzającą zabieg konsultację z lekarzem lub specjalistą. Zamrażanie tłuszczu nie może być wykonane u kobiet w ciąży, oraz karmiących piersią. Do listy przeciwskazań zaliczyć można także: choroby skórne, cukrzycę, zaburzenia krążenia, infekcje oraz zapalenie wątroby. Jeśli w ciele znajdują się elementy metalowe lub elektryczne (np. rozrusznik) – zabieg również nie może zostać przeprowadzony.

Czy zabieg kriolipolizy jest bolesny?

Z uwagi na to, że zamrażanie komórek tłuszczowych opiera się na przykładaniu chłodzącego aplikatora do skóry, zabieg może powodować pewien dyskomfort w postaci uczucia mrowienia, drętwienia, napięcia lub lekkiego bólu. Chociaż odczucia te są raczej krótkotrwałe, to można temu zapobiec poprzez stosowanie znieczulenia miejscowego przed zabiegiem (chociaż w większości nie jest ono potrzebne) lub poprzez stosowanie aplikatorów z mniejszą powierzchnią chłodzenia.

Warto jednak pamiętać, że każdy pacjent może odczuwać zabieg inaczej i może mieć różne poziomy tolerancji bólu.

Jakich efektów mogę się spodziewać po zabiegu kriolipolizy?

Zamrażanie komórek tłuszczowych może przynieść pozytywne efekty w redukcji tkanki tłuszczowej w obszarze poddanym zabiegowi. Efekty te jednak nie są natychmiastowe i wymagają czasu, by osiągnąć oczekiwany rezultat. Po zabiegu można spodziewać się następujących efektów: ujędrnienia skóry, poprawy wyglądu sylwetki (widocznie zmniejszony obwód ciała), redukcji tkanki tłuszczowej czy zmniejszenie cellulitu.

Kriolipoliza - ile zabiegów potrzeba do uzyskania dobrego efektu

Ilość wykonywanych zabiegów jest uzależniona od efektu, jaki pacjent chce uzyskać, urządzenia oraz wielkości obszaru ciała, na którym przeprowadzana jest kriolipoliza. Najczęściej, już po 3 zabiegach (w odstępie minimum 4 tygodni) można spodziewać się oczekiwanych rezultatów.

Kriolipoliza – efekty po pierwszym zabiegu

Kriolipoliza stała się popularnym zabiegiem, ponieważ już po 1 sesji można zaobserwować znaczną utratę wagi. Zamrożenie tkanki tłuszczowej pozwala na jej redukcję nawet o 40%! Przekłada się to mniej więcej na 1,5 cm w obwodzie.

Kriolipoliza – efekty po kilku zabiegach

Chociaż pierwsze efekty kriolipolizy widać już po 1 zabiegu, to jednak zdecydowanie najlepsze rezultaty przynosi wykonanie całej serii. Organizm po zamrożeniu tkanki tłuszczowej potrzebuje czasu na jej usunięcie, dlatego pierwszy efekt jest widoczny po około 6-8 tygodniach, a pełne rezultaty po około 8-12 tygodniach.

Kriolipoliza - jak długo utrzymuje się efekt

Czas utrzymywania się efektu po zabiegu kriolipolizy zależy od wielu czynników, takich jak: wiek, styl życia, genetyka czy ilość tłuszczu usuniętego podczas zabiegu. Jednak w większości przypadków widoczne zmiany są trwałe.

Po wykonaniu zabiegu kriolipolizy dochodzi do zniszczenia adipocytów (komórek tłuszczowych) w obszarze poddawanym krioterapii. Następnie organizm stopniowo usuwa martwe komórki tłuszczowe z organizmu w ciągu kilku tygodni lub miesięcy. Proces ten nie jest natychmiastowy, dlatego w ciągu pierwszych kilku tygodni po zabiegu można zauważyć jedynie niewielką poprawę. Ostateczny efekt zabiegu można ocenić po około 3-4 miesiącach od zabiegu. Po kriolipolizie zaleca się zmiany w stylu życia, takie jak zdrowa dieta i regularna aktywność fizyczna, aby utrzymać uzyskany efekt i zapobiec gromadzeniu się nowych komórek tłuszczowych.

Zalecania po zabiegu kriolipolizy

Sam zabieg nie jest inwazyjny i nie wymaga czasu do specjalnej rekonwalescencji. Może jednak spowodować niewielkie zaczerwienienia na skórze, które powinny zniknąć w ciągu kilku godzin (w zależności od indywidualnych zdolności regeneracyjnych skóry pacjenta).

Jak wspomnieliśmy wcześniej, aby efekty zabiegu zamrażania tkanki tłuszczowej utrzymały się na stałe, należy zastosować się do zdrowego trybu życia: postarać się aktywność fizyczną oraz urozmaiconą dietę, wolną od gotowych produktów, słodzonych napoi czy słodyczy.

Ile kosztuje zabieg kriolipolizy?

Ceny zabiegu kształtują się bardzo różnie, w zależności od wielkości obszaru ciała oraz sprzętu, na jakim wykonany zostanie zabieg. Czasami pacjent decyduje się na niewielkie, ale trudne dostępne miejsca, innym razem zależy mu na dużym obszarze jak np. brzuch. Ceny zabiegów mogą różnić się także w zależności od renomy wybranego salonu urody.

Ceny za zamrażanie tkanki tłuszczowej są z reguły przeliczane na ilość przyłożeń głowicy z aparatury. Im większy obszar ciała, który chcemy poddać zabiegowi, tym większa głowica będzie potrzebna, a także więcej przyłożeń.

Sprzęt do kriolipolizy – jaki wybrać?

Kriolipoliza sprzęt – jaki wybrać odpowiedni? To pytanie zadają sobie zarówno pacjenci umawiający się na zabieg, jak i salony urody pragnące mieć w swojej ofercie najlepszą aparaturę.

Kriolipoliza to nowoczesna metoda redukcji tkanki tłuszczowej oparta na zamrażaniu adipocytów. Wymaga ona specjalistycznego sprzętu, który zapewni skuteczne i bezpieczne przeprowadzenie zabiegu. Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń do kriolipolizy, które różnią się nie tylko ceną, ale także parametrami technicznymi oraz skutecznością działania.

Bardzo ważne jest, aby sprzęt posiadał odpowiednie certyfikaty, a także był bezawaryjny. Ważnym czynnikiem przy wyporze sprzętu do kriolipolizy może być także jego ergonomia – wybierz sprzęt, który jest łatwy w obsłudze i posiada intuicyjny interfejs. Z pewnością ważnym czynnikiem będzie także liczba aplikatorów – im więcej aplikatorów do wyboru, tym większa elastyczność i możliwość dopasowania zabiegu do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Zabieg kriolipolizy powinien być wykonywany jedynie pod okiem przeszkolonego specjalisty, a decydując się na niego, warto zapoznać się z ofertą renomowanych klinik, które w swojej ofercie posiadają jedynie profesjonalny sprzęt.

Zaloguj się

Wprowadź swój adres e-mail:

Nie masz jeszcze konta? Nie martw się.

Możesz je utworzyć w kolejnych krokach.

Witaj

Wprowadź swóje hasło:

Dołącz do nas