Peeling jest popularnym zabiegiem kosmetycznym, który można wykonać zarówno w domu jak i w gabinecie kosmetycznym. Polega on na usunięciu martwego naskórka, co skutkuje poprawą wyglądu skóry oraz nadaniu jej zdrowszego i młodszego wyglądu. Zaletą peelingów jest również redukcja niedoskonałości, takich jak przebarwienia, blizny czy drobne zmarszczki. Dodatkowo, peelingi mogą poprawić wchłanianie kosmetyków pielęgnacyjnych, dzięki czemu skóra staje się bardziej podatna na nawilżanie i odżywienie.
Istnieje wiele rodzajów peelingów kosmetycznych. Wybór odpowiedniego zależy od indywidualnych potrzeb i rodzaju skóry, a także od tego, czy zostanie on wykonany w domowych warunkach czy w profesjonalnym salonie urody. Wśród rodzajów peelingów można wyróżnić naprawdę wiele opcji m.in. peeling chemiczny, laserowy, czy mikrodermabrazję. Możemy podzielić je także na te, które wykorzystują w swoim działaniu naturalne składniki, takie jak enzymy lub kwasy owocowe, aby rozkładać martwy naskórek oraz mechaniczne, charakteryzujące się wykorzystaniem fizycznych substancji abrazyjnych, takich jak drobne ziarna, kryształki, szczoteczki, gąbki lub ręczniki, aby mechanicznie usunąć martwy naskórek.
Naturalny peelingi można podzielić dodatkowo ze względu na głębokość działania (peeling powierzchniowy, średnio głęboki, głęboki).
Warto jednak pochylić się mocniej nad peelingiem enzymatycznym, który wykorzystuje enzymy (często pochodzenia naturalnego) do rozkładania martwego naskórka. Jest delikatniejszy w porównaniu do peelingu klasycznego i nie wymaga mechanicznego ścierania skóry. Może być też doskonałym wyborem dla osób, które posiadają wrażliwą cerę.
PEELINGI ENZYMATYCZNEStosowanie peelingów enzymatycznych pozwala na przyspieszenie procesu złuszczania naskórka i pobudza skórę do produkcji nowych, zdrowych komórek. Ponadto zapobiega tworzeniu się zaskórników oraz wyprysków, które powstają w przypadku rozszerzonych porów, martwego naskórka oraz nadmiaru sebum. Dobrej jakości peeling złuszczający jest nie tylko dużą pomocą dla osób z cerą trądzikową, ale także kosmetykiem, który przy regularnym stosowaniu może pozytywnie wpływać na jędrność skóry, a co za tym idzie spowolnić proces powstawania zmarszczek. Za sprawą naturalnych, enzymatycznych peelingów można znacznie dłużej cieszyć się zdrową i młodą cerą.
Peelingi enzymatyczne nie tylko przyczyniają się do złuszczania martwego naskórka, ale również pozwalają na ogólną pielęgnację skóry twarzy i ciała. Działanie enzymów polega na specyficznym rozkładaniu białek na powierzchni skóry, co przyczynia się do złuszczania i wygładzania skóry.
Podstawową zaletą peelingów enzymatycznych jest ich delikatność – tego typu kosmetyk nie podrażnia skóry, a jednocześnie cechuje się wysoką skutecznością. Peeling enzymatyczny nie działa mechanicznie, nakłada się go jak maseczkę, bez wcierania czy masowania, tak jak ma to miejsce w przypadku innych peelingów. Dzięki temu zapobiega uszkodzeniom skóry.
Możemy wyróżnić rodzaje peelingów enzymatycznych ze względu na ich skład, np. peeling papainowy wykorzystuje papainę do rozkładania martwego naskórka, co pomaga w złuszczaniu i wygładzaniu skóry. Jest często stosowany na skórze wrażliwej. Kosmetyki do peelingu enzymatycznego mogą także zawierać różne kwasy, w tym kwas cytrynowy, kwas mlekowy, kwas jabłkowy i inne kwasy owocowe, które pomagają w złuszczaniu naskórka. Enzymy z dyni mogą poprawić teksturę skóry, z kolei enzymy z ananasa i papai pomagają w rozjaśnieniu skóry.
Peeling enzymatyczny w szczególności polecany jest osobom o skórze naczynkowej, a także wrażliwej i skłonnej do podrażnień oraz alergii. Dzięki jego łagodnej formule i prostej formie nakładania doskonale nadaje się zarówno do zabiegów domowych, jak i tych wykonywanych w gabinetach kosmetycznych.
Jeśli ty lub twoi klienci posiadają skórę naczyniową, czyli skłonną do rozszerzonych naczynek krwionośnych i rumienia, to warto być ostrożnym przy wyborze peelingu, ponieważ niektóre peelingi mogą potencjalnie zwiększać podatność skóry na podrażnienia i rozszerzone naczynka. Na szczęście peeling enzymatyczny będzie idealnym wyborem! Poszukaj peelingów enzymatycznych, które są przeznaczone do skóry naczyniowej lub skóry wrażliwej. Wybieraj produkty, które zawierają delikatne enzymy, takie jak papaina lub bromelaina.
Wybór odpowiedniego peelingu enzymatycznego zależy od Twojego rodzaju skóry, celów pielęgnacyjnych oraz ewentualnych ograniczeń lub wrażliwości skóry. Jeśli nie jesteśmy pewni, jaki rodzaj kosmetyku wybrać, warto udać się na pierwszą wizytę do salonu kosmetycznego – gdzie specjaliści podpowiedzą, jaki rodzaj peelingu będzie odpowiedni i bezpieczny do naszego rodzaju skóry.
Częstotliwość stosowania peelingów enzymatycznych zależy od rodzaju skóry oraz produktu. Ogólnie rzecz biorąc, peeling enzymatyczny można stosować raz lub dwa razy w tygodniu. Jeśli masz skórę wrażliwą, wystarczające będzie wykonanie zabiegu raz w tygodniu. Jeśli Twoja skóra jest bardziej odporna, możesz stosować go częściej, ale zawsze z umiarem, aby uniknąć nadmiernego podrażnienia.
Peeling enzymatyczny jest ogólnie uważany za bezpieczny zabieg pielęgnacyjny dla skóry, szczególnie w porównaniu do bardziej agresywnych peelingów chemicznych lub mechanicznych. Jeśli to twój pierwszy peeling enzymatyczny warto wybrać kosmetyk, który w składzie ma delikatniejsze enzymy jak papaina (z papai) lub bromelaina (z ananasa).
Wprowadź swój adres e-mail:
Nie masz jeszcze konta? Nie martw się.
Możesz je utworzyć w kolejnych krokach.