Do elektrostymulacji często wykorzystywane są prądy TENS lub EMS. Zabieg elektrostymulacji świetne rozwiązanie także w przypadku problematycznych partii ciała, na które nie działają tradycyjne metody odchudzania. To nowoczesna metoda, która cieszy się coraz większą popularnością zarówno wśród zapalonych sportowców (jako uzupełnienie treningu), jak i osób, które na co dzień nie mają czasu na wielogodzinne sesje na siłowni. Czym jest elektrostymulacja, komu w szczególności się ją poleca i jakie są przeciwwskazania do jej wykonania, przeczytacie w tym artykule.
Czym jest elektrostymulacja?
W tradycyjnym podejściu do modelowania sylwetki stawiamy na treningi sportowe. W trakcie ćwiczeń fizycznych mięśnie wykonują skurcze, co w bardzo dużym skrócie powoduje utratę tkanki tłuszczowej i wyrzeźbienie sylwetki, a także poprawę wydolności. Oczywiście, w zależności od rodzaju ćwiczeń, w taki trening można angażować kilka lub nawet kilkanaście partii ciała, jednak efekty nie pojawiają się od razu. Elektryczna stymulacja mięśni (EMS) wykorzystuje natomiast do osiągnięcia tego samego rezultatu impulsy elektryczne. To one, w dostosowanym do pacjenta stężeniu, wywołują skurcze mięśni.
Elektrostymulacja w modelowaniu sylwetki – na czym polega zabieg?
Zabieg elektrostymulacji mięśni przeprowadzany jest przy użyciu specjalnej aparatury. Często są to kombajny kosmetyczne, łączące w sobie nie tylko prądy EMS (od ang. Electrical Muscle Stimulation), ale także takie technologie jak Hi-EMT lub fale radiowe, pozwalające na uzyskanie jeszcze lepszych efektów. Podstawową zasadą elektrostymulacji mięśni jest dostarczenie impulsów elektrycznych do mięśni za pomocą elektrod umieszczonych na skórze w pobliżu obszaru, który ma zostać pobudzony. Impulsy te naśladują sygnały elektryczne generowane przez układ nerwowy, które powodują skurcze mięśni. Elektrostymulacja jest stosowana zarówno przez osoby, które nie wykonują na co dzień żadnych ćwiczeń, jak i przez te, które regularnie uprawiają sport i chcą wspomagać swój trening.