Abacosun logo
0
>
>
aparaty, kosmetyki, trendy

Hifu - zastosowanie, przeciwskazania, efekty


Nazwa zabiegu HIFU oznacza z j. angielskiego high-intensity focused ultrasound, czyli skupione ultradźwięki o dużym natężeniu. Skąd takie określenie? W kolejnej części artykułu opowiemy szczegółowo o tym, jak przebiega zabieg HIFU oraz jakie efekty można uzyskać po jego wykonaniu.

Jak działa zabieg HIFU

To jeden z najbardziej skutecznych zabiegów, stosowany w gabinetach kosmetycznych i klinikach medycyny estetycznej, który daje efekt liftingu skóry twarzy i ciała.

Technologia stosowana w trakcie zabiegu HIFU wykorzystuje fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości. Dzięki temu, że fala akustyczna ma ograniczony zasięg, może skumulować się na różnych głębokościach tkanki. Taka wiązka ultradźwięków, dzięki użyciu specjalistycznej aparatury, dociera na określoną głębokość, powodując drganie komórek, a co za tym idzie, wytwarza ciepło. Zabieg HIFU ma na celu spowodowanie kontrolowanych mikropoparzeń wewnątrz tkanek o średnicy od 0,5 do 1 mm. Takie kontrolowane poparzenie wpływa na regenerację i kurczenie się włókien kolagenowych, dzięki czemu skóra zaczyna się regenerować. Dużą zaletą zabiegu jest fakt, że powierzchnia skóry zostaje nietknięta, ponieważ cały proces odbywa się podskórnie.

Dla kogo wskazany jest zabieg HIFU

Metoda HIFU szczególnie polecana jest dla osób, które chciałby dokonać liftingu skóry twarzy oraz szyi. Zabieg wykonuje się w celu wygładzenia skóry twarzy oraz poprawienia napięcia czy redukcji zmarszczek.

Nie jest to jednak jedyne jego zastosowanie. Chociaż zdarza się to rzadziej, to jednak zabieg HIFU może być także doskonałym narzędziem do poprawy jędrności skóry w okolicach brzucha, talii, pośladków, kolan, ud czy ramion.

Jak przebiega zabieg HIFU

To częste pytanie, które zadają klientki salonów kosmetycznych i klinik medycyny estetycznej. Jak wspomnieliśmy wcześniej, zabieg HIFU jest całkowicie nieinwazyjny, dlatego różni się on od klasycznego liftingu twarzy.

Jak przygotować się do zabiegu HIFU

Osoba decydują się na zabieg nie musi się specjalnie przygotowywać. Oczywiście, przed jego rozpoczęciem następuje konsultacja, ale jest ona przeprowadzona głównie w celu omówienia przebiegu zabiegu, poznania oczekiwań pacjenta i omówienia możliwych do uzyskania rezultatów. Jeśli chodzi o znieczulenie, kremy nie są tutaj najlepszym rozwiązaniem – z uwagi na działanie fal ultradźwiękowych w głąb skóry, gdzie nie docierają substancje zawarte w kremach czy maściach. Osobom, które mają niską tolerancję bólu, zaleca się zażycie środka przeciwbólowego 1-2 godziny przed zabiegiem.

Jak przebiega zabieg

Sam zabieg HIFU trwa dość krótko. W zależności od oczekiwanych efektów i powierzchni skóry, może zająć od 15 do 60 minut. W jego trakcie, do wybranego obszaru ciała pacjenta przykłada się głowicę urządzenia, która emituje falę ultradźwiękową o wysokiej energii, skupioną na małym obszarze. Dzięki temu w tkance zachodzi zarówno proces termiczny, jak i zjawisko polegające na wytworzeniu się pęcherzyków gazu wewnątrz komórek, powodując wzrost ciśnienia i prowadząc do zniszczenia struktury komórki.

Skuteczność zabiegu HIFU jest wysoka. Bezpośrednio po zabiegu można dostrzec poprawę kondycji skóry, jednak najlepszy efekt będzie zauważalny po ok. 3 miesiącach, gdyż wtedy zakończy się pełen proces wytwarzania nowego kolagenu i regeneracji skóry.

Zalecenia po zabiegu HIFU

Zalecenia po skończonym zabiegu HIFU nie są zbyt uciążliwe, jednak o ich dokładności powinna poinformować osoba wykonująca lifting. Na liście zaleceń znajdują się m.in.:

 • unikanie dotykania lub pocierania miejsc, na które były stosowane fale dźwiękowe w trakcie zabiegu;
 • zakaz ćwiczeń do 24 godzin;
 • zakaz stosowania intensywnych kosmetyków, takich jak peelingi czy inne metody złuszczania skóry.
 • Zakaz przyjmowania leków przeciwzapalnych
 

Zaleceń po zabiegu HIFU nie należy lekceważyć, z uwagi na osiągnięcie lepszych efektów po zabiegu.

Czy dla wszystkich wskazany jest zabieg HIFU

To ważna kwestia, ponieważ zabieg HIFU może kusić wszystkie osoby, które chciałyby skorzystać z bezinwazyjnej metody ujędrniania skóry.

Wskazania

Tutaj lista jest dość długa, ponieważ prawie każda osoba pragnąca zregenerować i ujędrnić swoją skórę może skorzystać z takiego zabiegu. Technologia HIFU wykorzystywana jest najczęściej do:

 • spłycenia zmarszczek, zwłaszcza w okolicach twarzy;
 • zniwelowania rozszerzonych porów;
 • redukcji tkanki tłuszczowej;
 • poprawienia owalu twarzy;
 • zredukowania przebarwień;
 • wymodelowania sylwetki;

Zabieg HIFU daje wspaniały efekt zregenerowanej skóry, wyraźnie podniesionych policzków czy zmniejszonych rozstępów, dlatego cieszy się dużą popularnością.

Przeciwskazania

O ile powyższa lista może sugerować, że zabieg jest dla każdego, o tyle lista przeciwskazań jest niestety również długa. W trosce o swoje zdrowie na taki zabieg nie powinny się decydować osoby, które cierpią na:

 • choroby nowotworowe;
 • choroby o podłożu autoimmunologicznym;
 • choroby serca (rozrusznik);
 • przebyte udary mózgu;

Na liście przeciwskazań znajdują się także: ciąża i karmienie piersią, a także przyjmowanie leków przeciwkrzepliwych.

Efekty po zabiegu HIFU

Efekty po zabiegu są widoczne bardzo szybko. Na pierwsze rezultaty wystarczy poczekać od 24 do 48 godzin. Jednak na ostateczny efekt, który utrzymuje się nawet do 2 lat – potrzeba trochę cierpliwości. Pełna regeneracja trwa od 60 do ok. 90 dni, ponieważ takiego czasu potrzebują tkanki na swoją przebudowę. Po takim czasie następuje zdecydowana poprawa jakości skóry, objawiająca się m.in.:

 • Zagęszczeniem skóry i poprawą jej elastyczności;
 • zmniejszonymi zmarszczkami;
 • redukcją drugiego podbródka;
 • wymodelowaną sylwetką;
 • redukcją tkanki tłuszczowej w obszarze zabiegu;

Jaka jest minimalna ilość zabiegów dla dobrych efektów

W tym wypadku mamy dobrą wiadomość! Zazwyczaj jeden zabieg HIFU jest wystarczający do uzyskania powyższych efektów. Jednak, jak wspominaliśmy w poprzednim akapicie, warto uzbroić się w cierpliwość i poczekać na rezultaty ok. 90 dni. W zależności od rodzaju skóry mogą one być widoczne szybciej, jednak w tym zabiegu kluczowym elementem jest czas.

W jaki sprzęt do zabiegów HIFU zainwestować

Jakość zabiegu zależy także od doboru odpowiedniego sprzętu. Ważne jest zatem, by postawić na klinikę lub salon kosmetyczny, który w swoim asortymencie posiada najwyższej klasy urządzenia.

HIFU PROLIFT to urządzenie wykorzystujące aż 5 rodzajów przetworników, dzięki czemu pozwala na działanie energii na powierzchowne, głębsze warstwy skóry oraz tkankę podskórną i tłuszczową.

HIFU PROLIFT 3D z kolei, to urządzenie wykorzystujące technologię zogniskowanej fali ultradźwiękowej, która jest precyzyjnie podawana na określoną głębokość w skórze zapewniając pożądany efekt.

Jeśli nie jesteś pewny, jakie urządzenie będzie odpowiednie do uzyskania wymarzonych efektów, warto dopytać o to specjalistę i wybrać tak, by po zabiegu czuć się w 100% usatysfakcjonowanym z rezultatów.

w tym artykule piszemy o:

HIFU PROLIFT
pokaż produkty
HIFU PROLIFT 3D
pokaż produkty

Zaloguj się

Wprowadź swój adres e-mail:

Nie masz jeszcze konta? Nie martw się.

Możesz je utworzyć w kolejnych krokach.

Witaj

Wprowadź swóje hasło:

Dołącz do nas