Wyposażając swój salon, wielokrotnie stoisz przed dylematami w kwestii tego, jaki sprzęt wybrać. W jakie urządzenia warto inwestować? Które sprawdzą się najlepiej Twoim klientkom i klientom, jeśli chodzi o jakość usługi i trwałość efektów? Nie bez znaczenia jest także stosunek jakości do ceny. Środki finansowe są zawsze ograniczone, a nie chcesz przecież iść na kompromis z jakością. W tym artykule pomożemy Ci z wyborem urządzenia do usuwania owłosienia – jeśli wahasz się pomiędzy IPL a laserem diodowym, koniecznie czytaj dalej.
Usuwanie niechcianego owłosienia ciała to obecnie jedna z najbardziej pożądanych usług w salonach kosmetologicznych. Co za tym idzie, oferta rozbudowuje się, a oczekiwania klientów rosną. Nikt nie szuka już salonu najbliższego swojemu miejscu zamieszkania, a raczej takiego, który oferuje najwyższą jakość danej usługi. Domyślamy się więc, że wyposażając swój salon, poszukujesz sprzętu, który pozwoli Ci się wyróżnić i sprawić, że inwestycja w urządzenie zwróci Ci się najszybciej jak się da, a zadowoleni klienci i klientki będą polecać Cię swoim znajomym.
Pośród wielu pytań, na które będziesz odpowiadać sobie w trakcie wyposażania salonu, być może znajdzie się także dylemat: które urządzenie do usuwania włosów wybrać? Czy skorzystać z technologii IPL, czy może zdecydować się na laser diodowy?
Na początek wyjaśnijmy, czym charakteryzują się obydwa sprzęty. Z pozoru może wydawać się, że to prawie to samo: obydwa służą przecież do usuwania owłosienia z ciała, wykorzystując do tego impulsy światła. Warto jednak przyjrzeć się temu bliżej, bowiem różnic może okazać się więcej niż podobieństw.
Pamiętaj, że pomiędzy depilacją a epilacją jest zasadnicza różnica. Depilacja polega na usunięciu łodygi włosa, a więc tego, co widać ponad skórą. Epilacja z kolei jest niszczeniem cebulki włosa, która znajduje się pod skórą – działa też na włosy znajdujące się dopiero w fazie wzrostu. Wybierając pomiędzy sprzętem IPL a laserem diodowym, wybierasz między urządzeniem do depilacji (IPL) i epilacji (laser diodowy). Choć potocznie używa się sformułowania „depilacja laserem”, to z punktu widzenia technicznego jest to pojęcie niepoprawne.
Laser diodowy jest bodaj najpopularniejszym sprzętem wykorzystywanym do epilacji w profesjonalnych salonach kosmetologicznych. Usuwa się nim owłosienie zarówno na dużych powierzchniach ciała, takich jak nogi i ręce, jak i na niewielkich, najwrażliwszych obszarach – pachach, okolicach bikini oraz na twarzy.
Działanie lasera diodowego polega na uszkadzaniu gorącem struktury barwnika – melaniny – w cebulce włosa. Powoduje to obumieranie włosa. Diody w urządzeniu penetrują skórę do głębokości 2mm, dzięki czemu usuwanie owłosienia jest wyjątkowo skuteczne, a jednocześnie nie powoduje ryzyka uszkodzenia tkanek. Laser diodowy emituje falę o jednej, określonej długości, jest więc zabiegiem wycelowanym konkretnie w usuwanie włosów.
Kluczem do skutecznej epilacji laserowej jest dostarczenie skoncentrowanej energii, którą wchłania melanina otaczająca mieszek włosowy. Co ważne, lasery tego typu nie powodują odwodnienia tkanek, jak ma to miejsce w przypadku laserów frakcyjnych ablacyjnych CO2.
IPL to skrót od Intense pulsed light, co oznacza intensywne światło pulsacyjne. Technologia IPL nie jest laserem, choć potocznie bywa z nim utożsamiana. To jednak błąd, bo zabieg z wykorzystaniem IPL nie jest zabiegiem laserowym. Fotodepilacja, bo tak nazywa się ta usługa, polega na bardzo intensywnym naświetleniu danego obszaru skóry lampą ksenonową. W przeciwieństwie do lasera diodowego, IPL można używać nawet samodzielnie w domowym zaciszu. Do jego obsługi nie są wymagane żadne specjalne uprawnienia ani przeszkolenie, podczas zabiegu nie trzeba też używać okularów chroniących wzrok. Ze względu na tę dostępność, aparaty do fotodepilacji są chętnie kupowane do domu, mniejszy natomiast jest popyt na usługi tego typu w profesjonalnych salonach.
Ważnym, a być może kluczowym aspektem dla Ciebie może być informacja, że skuteczność IPL w usuwaniu owłosienia ciała jest wyraźnie niższa niż w przypadku lasera diodowego. Trudno oczekiwać od urządzenia IPL tego, że całkowicie i na zawsze usunie z ciała niechciane włosy. Seria kilku sesji pomoże osłabić niechciane włosy u klientów, ale po upływie około pół roku będzie trzeba powtórzyć zabieg. Sam proces usuwania włosów będzie dłuższy niż w przypadku lasera, jest też mniej komfortowy dla klientów. Jedną z przyczyn tego jest fakt, że użycie IPL wiąże się z rozgrzewaniem okolicznych tkanek, w tym właśnie naskórka.
Epilacja laserem diodowym to jedyny sposób na trwałe usunięcie włosów. Mieszki włosowe są nie tylko osłabiane, lecz także niszczone, zatem włos nie odrasta już w danym miejscu. Pojęciem kluczowym jest tutaj selektywność fototermolizy. Brzmi groźnie, znaczenie jednak jest jasne: chodzi o to, że wiązka lasera dociera dokładnie tam, gdzie powinna, aby skutecznie zniszczyć macierz włosa.
Zabieg laserem diodowym sprawdza się na skórze każdego rodzaju. Jak wspominaliśmy w artykule na temat skuteczności epilacji laserem, liczba zabiegów potrzebnych do osiągnięcia wymarzonego efektu będzie różnić się w zależności od czynników osobniczych, jednak niemal każdemu może ona zagwarantować zadowalający, a wręcz zachwycający efekt. W przypadku zabiegów IPL najlepszych rezultatów można spodziewać się u ciemnowłosych klientów o jasnej skórze – do tego takich, których włosy osadzone są dość płytko na skórze. Pozostała część naszych usługobiorców może być zwyczajnie nieusatysfakcjonowana. Niewątpliwą niedogodnością związaną z zabiegami IPL jest również fakt, iż światło niszczy nie tylko melaninę, lecz także inne struktury, które wolelibyśmy oszczędzić: hemoglobinę i wodę. Nic podobnego nie ma miejsca w przypadku lasera diodowego, który „atakuje” wyłącznie melaninę.
Skoro zatem laser diodowy ma tak wiele zalet w stosunku do urządzenia IPL, czy jest w ogóle nad czym się zastanawiać? Pewnie, inaczej nie pisalibyśmy tego artykułu!
Po pierwsze, zarówno zakup fotodepilatora IPL, jak i zabiegi z użyciem tegoż są tańsze niż w przypadku lasera diodowego. To jednak zaleta bardziej dla kupującego sprzęt niż dla klienta salonu. Może to wprawdzie zachęcać te osoby, dla których cena decyduje o wyborze, warto jednak wiedzieć, że w zdecydowanej większości przypadków usuwanie włosów technologią IPL wymaga większej liczby sesji niż ma to miejsce przy epilacji laserem. W ostatecznym rozrachunku zabiegi laserem mogą okazać się bardziej opłacalne dla klienta, ponieważ sesji będzie mniej, a efekt utrzyma się trwale.
Inną potencjalną zaletą IPL jest fakt, iż jego działanie polega na generowaniu energii świetlnej o szerokim spektrum i różnej długości fal, która dochodzi do różnych tkanek, między innymi do mieszków włosowych. To samo urządzenie, które usuwa niechciane włosy, stosowane jest również do innych celów. Przydaje się w niwelowaniu niewielkich zmian skórnych, na przykład do rozjaśniania przebarwień, leczenia trądziku czy rumienia. Jeśli zatem szukamy urządzenia, które pozwoli nam wykonywać różne zabiegi, co z kolei sprawi, że będziemy w stanie zaoferować więcej usług za cenę mniejszej inwestycji, IPL może być dla nas odpowiednim rozwiązaniem.
Zachęcamy jednak do tego, by zastanowić się, czy wybór IPL będzie się nam opłacać w dłuższej perspektywie. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, klienci salonów kosmetologicznych najczęściej stawiają na jakość i chętniej wrócą tam, gdzie oferuje się im najlepsze możliwe efekty niż tam, gdzie pojedynczy zabieg jest nieco tańszy. Zakup wielofunkcyjnego urządzenia może więc na pierwszy rzut oka wydawać się opłacalny, ale czy na pewno taki będzie, jeśli weźmiemy pod uwagę perspektywę kilku lat?
Warto też wziąć pod uwagę fakt, że fotodepilacja w wielu przypadkach może spowodować, że epilacja laserowa będzie w przyszłości dużo trudniejsza. Mieszki włosowe, uszkodzone uprzednio IPL, bywają bardzo trudne do całkowitego zniszczenia przez laser. Jeśli więc rozważasz zakup IPL na początek, by później zamienić ten sprzęt na laser diodowy, weź pod uwagę, że być może nie będzie to korzystna zmiana dla klientów, którzy już skorzystali z oferowanych przez Ciebie zabiegów IPL.
W wyborze urządzenia do usuwania owłosienia może pomóc Ci rozstrzygnięcie takich zagadnień, jak cena sprzętu i pojedynczego zabiegu, spektrum możliwych do zaoferowania usług, jak również jakość i skuteczność zabiegów. Wybór sprzętu należy do Ciebie. Pamiętaj jednak, że wybór salonu należy do nikogo innego, jak do klienta, warto więc spojrzeć na tę kwestię także z jego perspektywy.
Wprowadź swój adres e-mail:
Nie masz jeszcze konta? Nie martw się.
Możesz je utworzyć w kolejnych krokach.