Usuwanie niechcianego owłosienia ciała to obecnie jedna z najbardziej pożądanych usług w salonach kosmetologicznych. Co za tym idzie, oferta rozbudowuje się, a oczekiwania klientów rosną. Nikt nie szuka już salonu najbliższego swojemu miejscu zamieszkania, a raczej takiego, który oferuje najwyższą jakość danej usługi. Domyślamy się więc, że wyposażając swój salon, poszukujesz sprzętu, który pozwoli Ci się wyróżnić i sprawić, że inwestycja w urządzenie zwróci Ci się najszybciej jak się da, a zadowoleni klienci i klientki będą polecać Cię swoim znajomym.
Laser do depilacji – czy na pewno tego szukasz?
Pośród wielu pytań, na które będziesz odpowiadać sobie w trakcie wyposażania salonu, być może znajdzie się także dylemat: które urządzenie do usuwania włosów wybrać? Czy skorzystać z technologii IPL, czy może zdecydować się na laser diodowy?
Na początek wyjaśnijmy, czym charakteryzują się obydwa sprzęty. Z pozoru może wydawać się, że to prawie to samo: obydwa służą przecież do usuwania owłosienia z ciała, wykorzystując do tego impulsy światła. Warto jednak przyjrzeć się temu bliżej, bowiem różnic może okazać się więcej niż podobieństw.
Pamiętaj, że pomiędzy depilacją a epilacją jest zasadnicza różnica. Depilacja polega na usunięciu łodygi włosa, a więc tego, co widać ponad skórą. Epilacja z kolei jest niszczeniem cebulki włosa, która znajduje się pod skórą – działa też na włosy znajdujące się dopiero w fazie wzrostu. Wybierając pomiędzy sprzętem IPL a laserem diodowym, wybierasz między urządzeniem do depilacji (IPL) i epilacji (laser diodowy). Choć potocznie używa się sformułowania „depilacja laserem”, to z punktu widzenia technicznego jest to pojęcie niepoprawne.
Laser diodowy – charakterystyka
Laser diodowy jest bodaj najpopularniejszym sprzętem wykorzystywanym do epilacji w profesjonalnych salonach kosmetologicznych. Usuwa się nim owłosienie zarówno na dużych powierzchniach ciała, takich jak nogi i ręce, jak i na niewielkich, najwrażliwszych obszarach – pachach, okolicach bikini oraz na twarzy.
Działanie lasera diodowego polega na uszkadzaniu gorącem struktury barwnika – melaniny – w cebulce włosa. Powoduje to obumieranie włosa. Diody w urządzeniu penetrują skórę do głębokości 2mm, dzięki czemu usuwanie owłosienia jest wyjątkowo skuteczne, a jednocześnie nie powoduje ryzyka uszkodzenia tkanek. Laser diodowy emituje falę o jednej, określonej długości, jest więc zabiegiem wycelowanym konkretnie w usuwanie włosów.
Kluczem do skutecznej epilacji laserowej jest dostarczenie skoncentrowanej energii, którą wchłania melanina otaczająca mieszek włosowy. Co ważne, lasery tego typu nie powodują odwodnienia tkanek, jak ma to miejsce w przypadku laserów frakcyjnych ablacyjnych CO2.
IPL – charakterystyka
IPL to skrót od Intense pulsed light, co oznacza intensywne światło pulsacyjne. Technologia IPL nie jest laserem, choć potocznie bywa z nim utożsamiana. To jednak błąd, bo zabieg z wykorzystaniem IPL nie jest zabiegiem laserowym. Fotodepilacja, bo tak nazywa się ta usługa, polega na bardzo intensywnym naświetleniu danego obszaru skóry lampą ksenonową. W przeciwieństwie do lasera diodowego, IPL można używać nawet samodzielnie w domowym zaciszu. Do jego obsługi nie są wymagane żadne specjalne uprawnienia ani przeszkolenie, podczas zabiegu nie trzeba też używać okularów chroniących wzrok. Ze względu na tę dostępność, aparaty do fotodepilacji są chętnie kupowane do domu, mniejszy natomiast jest popyt na usługi tego typu w profesjonalnych salonach.
Skuteczność IPL a lasera diodowego
Ważnym, a być może kluczowym aspektem dla Ciebie może być informacja, że skuteczność IPL w usuwaniu owłosienia ciała jest wyraźnie niższa niż w przypadku lasera diodowego. Trudno oczekiwać od urządzenia IPL tego, że całkowicie i na zawsze usunie z ciała niechciane włosy. Seria kilku sesji pomoże osłabić niechciane włosy u klientów, ale po upływie około pół roku będzie trzeba powtórzyć zabieg. Sam proces usuwania włosów będzie dłuższy niż w przypadku lasera, jest też mniej komfortowy dla klientów. Jedną z przyczyn tego jest fakt, że użycie IPL wiąże się z rozgrzewaniem okolicznych tkanek, w tym właśnie naskórka.
Epilacja laserem diodowym to jedyny sposób na trwałe usunięcie włosów. Mieszki włosowe są nie tylko osłabiane, lecz także niszczone, zatem włos nie odrasta już w danym miejscu. Pojęciem kluczowym jest tutaj selektywność fototermolizy. Brzmi groźnie, znaczenie jednak jest jasne: chodzi o to, że wiązka lasera dociera dokładnie tam, gdzie powinna, aby skutecznie zniszczyć macierz włosa.
Zabieg laserem diodowym sprawdza się na skórze każdego rodzaju. Jak wspominaliśmy w artykule na temat skuteczności epilacji laserem, liczba zabiegów potrzebnych do osiągnięcia wymarzonego efektu będzie różnić się w zależności od czynników osobniczych, jednak niemal każdemu może ona zagwarantować zadowalający, a wręcz zachwycający efekt. W przypadku zabiegów IPL najlepszych rezultatów można spodziewać się u ciemnowłosych klientów o jasnej skórze – do tego takich, których włosy osadzone są dość płytko na skórze. Pozostała część naszych usługobiorców może być zwyczajnie nieusatysfakcjonowana. Niewątpliwą niedogodnością związaną z zabiegami IPL jest również fakt, iż światło niszczy nie tylko melaninę, lecz także inne struktury, które wolelibyśmy oszczędzić: hemoglobinę i wodę. Nic podobnego nie ma miejsca w przypadku lasera diodowego, który „atakuje” wyłącznie melaninę.