Co to właściwie jest kaszak?
Co to jest kaszak? To dość często spotykana zmiana skórna, która pojawia się najczęściej w okolicach twarzy, szyi lub miejsc intymnych. Przybiera postać guzka, który może wyglądać mało estetycznie. Kaszak powstaje na skutek zablokowania z jakiegoś powodu gruczołu łojowego (którego zadaniem jest natłuszczanie skóry i włosów), a w konsekwencji – powstania torbieli, w której zaczyna kumulować się zrogowaciały naskórek czy nadmiar sebum, które na mają ujścia na zewnątrz.
Kaszaki, to najczęściej łagodne zmiany skórne, nie zagrażające zdrowiu, dlatego kiedy już odkryjemy u siebie guzek, nie powinien on być powodem do niepokoju. Decyzja o usunięciu kaszaka podejmowana jest najczęściej bardziej z przyczyn estetycznych, niż typowo zdrowotnych.
Jak wygląda kaszak?
Odkrywając zmianę skórną na naszym ciele, zaczynamy się zastanawiać, jakiego jest rodzaju. W tym akapicie omówimy, jak wygląda kaszak.
Wypukłość jest raczej niewielka (chociaż bywają wyjątki) i przyjmuje postać guzka o wielkości od kilku milimetrów, do nawet kilku centymetrów. Kaszak swoim wyglądem może kojarzyć się z krostą lub pryszczem, ponieważ wypełniony jest mieszaniną łoju, keratyny, cholesterolu, zrogowaciałego naskórka lub mieszek włosów. Może być twardy lub miękki, jednak po dotknięciu, jego zawartość można łatwo przesunąć palcem. Zazwyczaj guzek jest w postaci koloru skóry, jednak zdarza się, że z czasem przybiera on kolor biały lub żółtawy. Kaszaki zazwyczaj nie są bolesne, chyba, że w jego obszar wda się zakażenie.
Dlaczego powstają kaszaki?
Kaszaki dzielimy na 2 rodzaje – prawdziwe oraz rzekome. Kaszak prawdziwy ma podłoże genetyczne i rozwija się na skutek defektu skóry, w którym komórki znajdujące się zazwyczaj na powierzchni skóry, wnikają w jej głąb. Drugi rodzaj kaszaka – rzekomy – powstaje w wyniki zaczopowania (zatkania) ujścia gruczołu łojowego. Skłonność do powstawania kaszaków może być uwarunkowana rodzinnie, zdarza się też, że są one wynikiem złej pielęgnacji skóry (np. stosowaniu kosmetyków zatykających ujścia gruczołów łojowych).
Ich występowanie może być wzmożone w okresie dojrzewania, lub być związane ze zmianami hormonalnymi.
Gdzie pojawiają się kaszaki?
Opisaliśmy jak wygląda kaszak i dlaczego powstaje. Z uwagi na to, że jest on skutkiem zatkania gruczołów łojowegych, może pojawić się na dowolnej części ciała, na której się znajdują. Jednak, szczególnie narażone na powstanie kaszaka są miejsca, gdzie rosną włosy. Kaszaki najczęściej spotkać można:
- na owłosionej skórze głowy,
- na karku,
- za uszami,
- na twarzy (także w okolicach oczu np. na powiekach)
- na wargach sromowych,
- na mosznie.
Co ciekawe, kaszaki pojawiają się dwa razy częściej u mężczyzn niż u kobiet.