Na czym polega zabieg Kriolipolizy?
Kriolipoliza jest jednym z najnowszych i najbardziej skutecznych zabiegów redukujących tkankę tłuszczową. Jest to metoda nieinwazyjna, bezbolesna i bezpieczna, która opiera się na zamrażaniu komórek tłuszczowych w celu ich degradacji.
Kriolipoliza działa poprzez stosowanie niskiej temperatury, która jest dostarczana do wybranej partii ciała za pomocą specjalnego aplikatora. Niska temperatura (zwykle około -4 do +5 stopni Celsjusza) powoduje, że komórki tłuszczowe w tej okolicy są zamrażane i stopniowo degradują się w ciągu kilku tygodni. Zabieg ten nie uszkadza tkanek otaczających, ponieważ komórki tłuszczowe są bardziej podatne na zamrażanie niż pozostałe komórki organizmu.
Zabieg trwa zazwyczaj od 35 do 60 minut i najczęściej stosuje się go w obszarach takich jak brzuch, boczki, uda, ramiona, podbródek i plecy. Po zabiegu można natychmiast powrócić do normalnych czynności, a okres rekonwalescencji jest minimalny.
Rodzaje kriolipolizy
W zależności od potrzeb i oczekiwań pacjentów, można wyróżnić kilka rodzajów kriolipolizy:
- kriolipoliza z aplikatorami stosowanymi na ciało – zabieg, który jest wykonany przy użyciu specjalnego urządzenia, które chłodzi wybrane obszary ciała.
- kriolipoliza manualna – doskonale sprawdza się zwłaszcza w rejonie twarzy, gdzie znajdują się liczne, małe mięśnie, które trudno jest stymulować przy wykorzystaniu innych metod.
- krioterapia wykorzystująca sondę – w czasie krioterapii wprowadza się sondę do tkanek obok dokuczającego nerwu. Ten rodzaj zabiegu ma przede wszystkim na celu uśmierzenie bólu i jest stosowany np. w rehabilitacji oraz w leczeniu niektórych typów nowotworów i w dermatologii.
- kriolipoliza ujędrniająca biust – czyli ochłodzenie tkanki tłuszczowej w celu ujędrniania skóry i podniesienia biustu.
Dla kogo jest kriolipoliza?
Kriolipoliza jest polecana przede wszystkim dla osób, które mają nadmiar tkanki tłuszczowej na brzuchu, udach, pośladkach, ramionach, plecach lub w okolicach talii, których nie można pozbyć się za pomocą diety czy regularnej aktywności fizycznej.
Kiedy zabieg kriolipolizy jest wskazany?
Zabieg ten jest skierowany do osób z prawidłową wagą lub niewielką nadwagą, którzy pragną poprawić kształt swojej sylwetki oraz pozbyć się uporczywych fałdek tłuszczu.
Kiedy zabieg kriolipolizy jest niewskazany?
Aby ustalić, czy pacjent może poddać się zabiegowi kriolipolizy, należy udać się na poprzedzającą zabieg konsultację z lekarzem lub specjalistą. Zamrażanie tłuszczu nie może być wykonane u kobiet w ciąży, oraz karmiących piersią. Do listy przeciwskazań zaliczyć można także: choroby skórne, cukrzycę, zaburzenia krążenia, infekcje oraz zapalenie wątroby. Jeśli w ciele znajdują się elementy metalowe lub elektryczne (np. rozrusznik) – zabieg również nie może zostać przeprowadzony.
Czy zabieg kriolipolizy jest bolesny?
Z uwagi na to, że zamrażanie komórek tłuszczowych opiera się na przykładaniu chłodzącego aplikatora do skóry, zabieg może powodować pewien dyskomfort w postaci uczucia mrowienia, drętwienia, napięcia lub lekkiego bólu. Chociaż odczucia te są raczej krótkotrwałe, to można temu zapobiec poprzez stosowanie znieczulenia miejscowego przed zabiegiem (chociaż w większości nie jest ono potrzebne) lub poprzez stosowanie aplikatorów z mniejszą powierzchnią chłodzenia.
Warto jednak pamiętać, że każdy pacjent może odczuwać zabieg inaczej i może mieć różne poziomy tolerancji bólu.
Jakich efektów mogę się spodziewać po zabiegu kriolipolizy?
Zamrażanie komórek tłuszczowych może przynieść pozytywne efekty w redukcji tkanki tłuszczowej w obszarze poddanym zabiegowi. Efekty te jednak nie są natychmiastowe i wymagają czasu, by osiągnąć oczekiwany rezultat. Po zabiegu można spodziewać się następujących efektów: ujędrnienia skóry, poprawy wyglądu sylwetki (widocznie zmniejszony obwód ciała), redukcji tkanki tłuszczowej czy zmniejszenie cellulitu.